انقلاب شبکه‌های اجتماعی

کد کتاب : #223
تاریخ انتشار : 1397/2/22 10:48
تعداد بازدید کننده : 3917
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انقلاب شبکه‌های اجتماعی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نویسندگان: جفری جی. پارکر، مارشال دابلیو. وان الستین و سانجیت پل چوداری مترجم: دکتر احمد روستا

بازارهای شبکه‌ای چگونه اقتصاد را متحول می‌کنند و چگونه می‌توان آن‌ها را به خدمت گرفت؟

 

شکل جدید پلتفرم‌ها (سکوها) را می‌توان دلیل اصلی موفقیت بسیاری از غول‌های امروزی کسب‌وکار، مانند آمازون، مایکروسافت، اوبِر و غیره دانست. صرف نظر از این که چه کسی هستید و چه می‌کنید، این سکوها بر زندگی و کسب‌وکار شما تأثیر خواهند گذاشت و آنرا دچار تغییرات شگرفی خواهد کرد.

 

در این کتاب چه می‌خوانیم؟
فصل 1: امروز:به انقلاب شبکه های اجتماعی خوش آمدید
فصل 2: تأثیرات شبکه ای
فصل 3: معماری
فصل 4: اختلال
فصل 5: راه اندازی
فصل 6: کسب درآمد
فصل 7: بازبودن
فصل 8: حاکمیت
فصل 9: معیارها
فصل 10: راهبرد
فصل 11: سیاست
فصل 12: فردا

 

مطالعه‌ی این کتاب برای چه کسانی مفیدتر خواهد بود؟

- فعالان و پژوهشگران حوزه‌ی بازاریابی

- تولیدکنندگان و طراحان برنامه‌های بازاریابی محتوا
- فعالان عرصه‌ی بازاریابی دیجیتال ، برندینگ دیجیتال و تبلیغات دیجیتال
- صاحبان کسب‌وکار


بخشی از این کتاب:
پیدایش کسب‌وکارهای سکویی درحال تغییر اساس دورنمای تجاری به سه روش خاص است که توجه زیادی را به خود جلب کرده است. ما این سه نوع اختلال ناشی از سکو را تحت عناوین جداسازی دارایی از ارزش، واسطه‌گری مجدد و انباشت بازار شرح می‌دهیم.
جداسازی دارایی از ارزش. آشناترین مثال‌های سکویی-ایربی‌ان‌بی، اوبر، آمازون-به حوزه‌ی کسب‌وکار به مصرف‌کننده مربوط می‌شود. در حوزه‌ی کسب‌وکار به ‌کسب‌وکار، محصول را چگونه به سکو تبدیل می‌کنید؟ بسیاری از شرکت‌ها دارایی‌های ثابت فراوانی دارند مانند نیروگاه‌های تولید برق، دستگاه‌های تصویربرداری به روش تشدید مغناطیسی (ام‌آرآی) یا قطعه زمین. چگونه برای این دارایی‌ها سکو ایجاد می‌کنید؟
پاسخ: مالکیت دارایی واقعی را از ارزشی که ایجاد می‌کند، تفکیک کنید. درنتیجه، استفاده از دارایی به‌طور مستقل دادوستد می‌شود و به بهترین شکل مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به‌عبارتی، کاربردی که بیشترین ارزش اقتصادی را به وجود می‌آورد نه ارزشی که محدود به کاربردهای خاص مالک است. درنتیجه، کارایی و ارزش دارایی به‌نحو چشمگیری افزایش می‌یابد.
دو نفر از نویسندگان این کتاب (جف پارکر و مارشال وان آلستین) در پاسخ به درخواست ایالت نیویورک برای کمک به طراحی بازار هوشمند به منظور ادغام تعداد فزاینده‌ی منابع انرژی گسترده‌ی ایالت از این روش استفاده کردند. این منابع علاوه‌بر انباره‌ی مجازی که از اینرسی دمایی ساختمان ناشی می‌‌‌‌شود، پشت‌بام‌های خورشیدی، انباره و ژنراتورهای خانگی را نیز شامل می‌شود. ساختمان‌ها را می‌توان از قبل گرم یا سرد کرد یا می‌توان گرمایش یا سرمایش آن‌ها را تا چند درجه بدون تأثیرگذاری بر آرامش ساکنان به تأخیر انداخت. به‌طور کلی، این سیستم‌ها منابعی را تشکیل می‌دهند که برای تطبیق سیستم برق ایالت با نوسانات عرضه و تقاضا، که بخشی از چرخه‌ی طبیعیِ فصلی و روزانه است، می‌توان از آن بهره گرفت اما، تنها درصورتی که سیستمی برای هماهنگی وجود داشته باشد. درحال حاضر، سیگنال‌های قیمت از سراسر بازار عمده‌فروشی دریافت و انباشت می‌شود و سیگنال‌های واضح‌تری را که ازطریق داده‌های محلی به ما می‌رسد، مبهم می‌کند.
ما برای رفع این مشکل سکویی را پیشنهاد می‌کنیم که دارایی‌های واقعی (فیزیکی) را از ارزشی که ایجاد می‌کنند، جدا می‌کند. چنین سکویی به خرده‌فروشندگان کمک می‌کند تقاضای خریداران عمده‌ی برق را برآورده کنند. این خریداران نیز برق را به دست مصرف‌کنندگان نهایی می‌رسانند. سیستم باید برای رفع نیاز کاربرانِ سکو به کنترل دائمی قیمت‌های بازار، سیگنال‌های خودکار ایجاد کند تا بتوان دستگاه‌های فروشندگان را طوری برنامه‌ریزی کرد که به اطلاعات مناسب و محلیِ قیمت و تقاضا، که سکو منتشر می‌کند، به‌طور خودکار پاسخ دهد.
پیاده‌سازی سیستم نیویورک صرفه‌جویی قابل‌توجهی را به‌دنبال خواهد داشت؛ زیرا با سرمایه‌گذاری در ظرفیت جدید تولید، می‌توان توزیع و انتقال را به تأخیر انداخت یا به‌کل از آن جلوگیری کرد. علاوه‌بر این، سیستم نوین، به‌دلیل انعطاف‌پذیری و حساسیت زیاد بهتر از سیستم پیشین کار می‌کند و بازدهی بهتری خواهد داشت؛ به این علت که برای واکنش به نوسانات عرضه و تقاضا به نیروگاه‌های بزرگ برق متکی است.

 

نویسندگان: جفری جی. پارکر، مارشال دابلیو. وان الستین و سانجیت پل چوداری
مترجم: دکتر احمد روستا
قطع: رقعی

تعداد صفحات: ۳۵۶
سال چاپ: بهار ۱۳۹۷
نوبت چاپ: اول

 

برای خرید نسخه‌ی الکترونیکی این کتاب اینجا کلیک کنید.

 

 

اضافه به سبد خرید

 

 

“ انقلاب شبکه‌های اجتماعی ”