«سرخ وسیاه - سی سال تبلیغ به روایت سیته» رونمایی شد

کد خبر : #198
تاریخ انتشار : 1396/9/12 9:44
تعداد بازدید کننده : 1666
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
«سرخ وسیاه - سی سال تبلیغ به روایت سیته»...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال

کتاب «سرخ و سیاه» که به تازگی توسط انتشارات سیته منتشر شده است، در روز جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶ در گالری سهراب طی مراسمی با حضور اهالی صنعت تبلیغات و گرافیک رونمایی شد.
عصر روز جمعه گالری سهراب میزبان بزرگانی از نسل تبلیغات ایران بود؛ نسلی پیشرو نسبت به زمان خود و خالق برخی از ماندگارترین و درخشان‌ترین آگهی‌های تبلیغاتی دهه‌ی ۳۰ تا ۵۰ش.
در این مراسم علاوه بر رونمایی کتاب «سرخ و سیاه» از استاد نظام مرتضوی و استاد مجید بلوچ، دو تن از پیشکسوتان صنعت تبلیغات تقدیر به عمل آمد و به رسم عشق و احترام به نسل گذشته‌ی تبلیغات ایران، از طرف انتشارات سیته و به دست محسن میرزایی (پیشکسوت تبلیغات و مطبوعات) و ابراهیم حقیقی (پیشکسوت گرافیک) لوح تقدیر آرش کمانگیر به آنان اهدا شد. شاهین ترکمن، امرالله فرهادی و محسن میرزایی از سخنرانان این مراسم بودند.
«سرخ و سیاه» مجموعه‌ای است از نمونه‌ آگهی‌های تبلیغاتی متعلق به سال‌های ۳۰، ۴۰ و ۵۰ش. که تبلیغات چاپی در روزنامه‌ تنها با دو رنگ سرخ (یا همان قرمز) و سیاه بوده و انتخاب نام کتاب هم اشاره‌ای است به محتوای آن. در این کتاب که با هنرمندی رضا عابدینی صفحه‌بندی و لی‌اوت شده، بیش از ۲۰۰ آگهی تبلیغاتی از دوره‌ی طلایی تبلیغات ایران گردآوری شده است؛ آثار بزرگانی همچون آلکس گورگیز، نظام مرتضوی، مجید بلوچ، مرتضی کاتوزیان، مرحوم حسن نوری و عبدالله فرادی.
به گفته‌ی شاهین ترکمن، مدیرمسئول انتشارات سیته «چاپ این کتاب ادای دین به نسل گذشته‌ی تبلیغات است. سرخ و سیاه، شاید نخستین مجموعه‌ی غنی و پرباری باشد که با منتخبی از آثار دوران طلایی تبلیغات ایران، گردآوری و بازسازی شده است.»
در خصوص ایده‌ی انتشارات سیته در انتخاب تندیس آرش به عنوان نشان قدردانی، ترکمن می‌گوید: «همان گونه که آرش تیر و کمانش را با نیروی عشقی که به سرزمینش داشت کشید و بر زندگی آیندگان تأثیر گذاشت، این افراد هم با نیروی قلمشان و عشق به کارشان، همچون آرش در راه رشد و تعالی صنعت تبلیغات و گرافیک کشور مؤثر و تأثیرگذار بوده‌اند.»

 

 

           

“ «سرخ وسیاه - سی سال تبلیغ به روایت سیته» رونمایی شد ”